Čo znamená dažďová voda pre jazierko s koi kaprami? Je to požehnanie alebo hazard? Závisí to od toho, ako sa na túto problematiku pozeráme.
Dažďová voda môže byť prospešná, nakoľko je zdrojom vody zdarma, neobsahuje chlór (Cl) ani chloramín (NH2Cl). Zvyčajne je mäkká – na rozdiel od väčšiny studničnej aj vodovodnej vody na Slovensku.
Tieto informácie môžu viesť k tomu, že chovatelia koi kaprov si teraz narýchlo zabezpečia čo najväčšie zásobníky a budú zachytávať dažďovú vodu zo strechy svojho rodinného domu. Predtým je však potrebné zvážiť riziká dažďovej vody, lebo slovo „zdarma“ máme radi no, vždy je tu „ale“. Poďme si teda posvietiť na dažďovú vodu – čo obsahuje.
Čo obsahuje dažďová voda
Nie je správne predpokladať, že dažďová voda je len čistá voda H2O. Ako sa voda odparuje zo zemského povrchu a formuje sa v oblakoch, absorbuje a rozpúšťa rôzne čiastočky. Dážď tak obsahuje plynné zložky atmosféry – často zložené z ľudskej a priemyselnej činnosti.
Kvalita dažďovej vody sa mení z oblasti na oblasť. Napríklad vo vyťažených priemyselných oblastiach je voda oveľa viac znečistená ako v prírodných oblastiach. Rovnako viac znečistená je dažďová voda je v okolí diaľnic, letísk, petrochemických závodov ale aj fariem.
Kvalita dažďovej vody sa mení aj v čase. Južné prúdy v atmosfére môžu priviať piesok zo Saharskej púšte, ktorý sa v kvapkách dažďa dostane na zem aj v našich oblastiach. Po výbuchu jadrového reaktoru v Černobyle sa čiastočky rádioaktivity dostali aj nad naše územie.
Ak žijete v oblasti bez priemyselnej výroby a prevažné smery vetra nepochádzajú z priemyselných oblastí, potom dažďová voda môže byť perfektná pre vaše jazierko aj ryby.
Pozor tiež na materiály z ktorých je zložená strešná krytina, zvody dažďovej vody aj zberné nádrže. Dažďová voda sa takto môže kontaminovať meďou, zinkom, kadmiom a podobne. Meď zo zvodov a zinok zo strešnej krytiny sú smrteľné pre ryby a vodné živočíchy už v malých koncentráciách.
Dažďová voda tiež zmyje všetok prach a nečistoty ktoré sa na streche domu v priebehu času usádzajú.
pH dažďovej vody
Pred použitím dažďovej vody musíme tiež preveriť jej hodnotu pH. Obvyklé hodnoty pH dažďovej vody sú 5-6. Avšak priemyselne vypúšťané oxidy síry a uhlík do atmosféry môžu znížiť ph dažďovej vody pod 4. Nízke pH je vhodné pre niektoré ryby ako koi kapre či diskusy, pre iné – ako napríklad cichlidy je však takéto pH vody nevhodné.
Tiež tvrdosť dažďovej vody býva nízka a je preto nestabilná voči zmenám pH.
Záver
Pre niektoré druhy rýb, v niektorých oblastiach a v závislosti od toho ako je dažďová voda zachytávaná a skladovaná môže byť veľmi prospešná pre chovateľov rýb aj jazierko samotné. Na druhej strane však pre iné druhy rýb a priemyselne kontaminované oblasti by sme sa mali vyhnúť jej použitiu v jazierku.
Text a foto: Ing. Dalibor Katreniak, NUMA s.r.o.