Všetky filtračné systémy FIAP pracujú na princípe UP-FLOW. Voda je privádzaná odspodu cez predsadenú odkaľovaciu komoru a je vedená cez filtračné médium. Tým je docielené to, že nečistoty, ktoré sa ešte nachádzajú vo vode, sa usadzujú v tejto predradenej odkaľovacej komore ešte pred tým, než dôjdu do filtračného média. Filtrácia jazierka zabezpečená týmto spôsobom je preto skutočne efektívna.
Gravitačné zapojenie
Čerpadlové zapojenie
Pri takomto princípe je teda biologický proces odbúravania nežiadúcich látok menej zaťažovaný nerozpustnými nečistotami, a preto filtrácia vody v záhradnom jazierku funguje efektívnejšie než súčasné systémy.
Filtračné zariadenia FIAP sú kompletne zhotovené z nerezu. Prevedenie a technická koncepcia vychádza z vedeckých poznatkov pri filtrácii a odbúravaní škodlivých látok v netlakových filtračných zariadeniach. Vo filtračných systémoch FIAP sa prispôsobuje prívodný aj vstupný tlak a rýchlosť prúdenia vody vo filtračnom médiu tak, aby sa dosiahlo a zaručilo čo najefektívnejšie odbúranie a spracovanie biologických nežiadúcich dusivých látok.
Filtračné médiá
Filtračné médium ako nositeľ mikroorganizmov je vlastne srdcom biologických filtračných systémov. Mala by v nich byť dosiahnutá čo najväčšia plocha filtračného média s čo najmenším odporom a cez jeho póry dosiahnutá rovnomerná hladina vzniknutého biofilmu, ktorý sa na nom vytvoril vďaka nitrifikačným baktériám.
Preto sú použité pre rôzne typy a veľkosti znečistenia materiály s rôznou veľkosťou pórov. Vytvorený biofilm pracuje v závislosti na prúdení a množstve kyslíka vo vode rôznym spôsobom. Filtračná schopnosť filtra je tiež určovaná aj objemom filtračného média. Filtračné média použité vo FIAP filtroch dosahujú maximum v pomere k veľkosti filtra – majú plochu až do 2,5 m2/l.
Vo všeobecnosti teda platí, že väčšia plocha filtra = väčší výkon filtrácie jazierka.
Biologický filtračný systém
V biologickom filtri rozlišujeme a rozdeľujeme jeho časti na aerobnú, anoxickú a anaerobnú zónu. Všetky zóny sú vystavené veľkému prietoku a nároku na množstvo kyslíka a sú nazývané aerobné zóny. Vo filtračných systémoch FIAP sa vlastne tieto zóny zlučujú a tým je dosiahnutá možnosť odbúravať i dodatočné dusivé látky.
Biologický filtračný systém pracuje o to výkonnejšie, čím je voda menej znečistená nerozpustnými látkami. Preto odporúčame pred biologický filtračný systém umiestniť filter pre zachytenie mechanických nečistôt. Podľa našej skúsenosti sa javí ako najlepší, vzhľadom k prietoku vody, štrbinový filter, ktorý zachytí mechanické nečistoty až do veľkosti 300 µ.
Filtračné systémy od nás
Projektovanie, realizácia a servis profesionálnych filtračných systémov je jednou z našich hlavných činností, ktoré poskytujeme našim zákazníkom. Disponujeme tromi montážnymi skupinami - pre západné, stredné a východné Slovensko. Pri realizácii používame len vysoko kvalitné a praxou osvedčené filtračné materiály.
Hlavnou výhodou nami montovaných filtračných systémov je minimálna údržba počas prevádzky, čistá voda bez rybničného zápachu a trvácne materiály z ktorých je jazierkový filter zhotovený (sklolaminát, nerez). Čistenie filtrácie vám nezaberie viac ako minútu týždenne a určite si nezašpiníte ruky vyberaním, žmýkaním a prepieraním filtračných médií tak ako sa to robí pri hobby filtráciách.
V sídle našej firmy je inštalovaný kompletný filtračný systém FIAP Active Jumbo s 300 µ štrbinovým filtrom a tromi modulmi naplnenými filtračnými kartáčmi, T-rohožami a biokockami. Kompletný filtračný systém obsahuje aj nízkotlakové čerpadlo, trubkový skimmer, ozonizátor a 110W UV lampu.
Príďte sa sami presvedčiť o účinnosti tohto špičkového filtračného systému v záhradnom jazierku s KOI kaprami s objemom 35m3 vody. Nechajte si od nas zdarma navrhnúť filtráciu vody šitú namieru pre vaše jazierko či biobazén. Ak potrebujete v tejto oblasti poradiť, neváhajte a konaktujte nás.
V galérii nižšie si prezrite niektoré z nami inštalovaných systémov pre filtráciu vody v záhraných jazierkach.