Zeolit sa využíva ako jedno z filtračných médií. Absorbuje z jazierka čpavok ktorý vylučujú ryby, fosfor a dusíkaté zlúčeniny. Pohlcuje amoniakálny dusík, ťažké kovy, niektoré organické látky a zápach z vody.
Zeolity (Grécky zein=vrieť, kypieť a lihos=kameň) sú minerály ktoré majú mikro-pórovitú štruktúru. Názov bol prvýkrát použitý v osemnástom storočí švédskym mineralógom Axel Frederik Cronstedtom, ktorý pozoroval, že po náhlom zohriatí prírodného minerálu kamene začali tancovať ako keď sa vyparuje voda. Použitím gréckych slov, ktoré znamenajú kamene ktoré vrú, nazval tento materiál zeolitom.
Synteticky bolo vyrobených viac ako 150 typov zeolitov a známych je 48 prírodne sa vyskytujúcich druhov. V podstate sú to vodnaté alumo-silikáty katiónov alkalických kovov a kovov alkalických zemín, ktoré majú schopnosť vymieňať svoje vymeniteľné katióny (Ca2+, Mg2+, Na+, K+) za iné. Tieto pozitívne ióny sú pomerne nestabilné a môžu byť ľahko vymenené v kontakte s roztokom. Niektoré z najbežnejších minerálnych zeolitov sú: analcim, chabazit, heulandit, natrolit, phillipsit a stilbit. Príklad minerálneho vzorca natrolitu je: Na2Al2Si3O10-2H2O.
Prírodný zeolit
Prírodná forma zeolitu pochádzajúca zo sopečných skál a vrstiev popola reaguje so zásaditou podzemnou vodou. Zeolity tiež kryštalizovali v prostredí starých nánosov počas obdobia siahajúceho od tisícok do miliónov rokov v plytkých oceánskych panvách. Prírodne sa vyskytujúce zeolity sú zriedka čisté. Zväčša sú v rôznych stupňoch kontaminované ťažkými kovmi, toxickými látkami, rádioaktívnymi prvkami, inými minerálmi, kremeňmi, ktoré absorbovali z okolitých hornín v prirodzenom prostredí. Z tohto dôvodu sa prírodne vyskytujúci zeolit musí čistiť, pretože v dôležitých komerčných aplikáciách je jednotnosť a čistota zeolitu nevyhnutná. Uistite sa, že zeolit ktorý používate do záhradného jazierka nepochádza priamo v surovej forme z lomu, ale bol odborne čistený. Jeden z najkvalitnejších je zeolit CLEAN WATER® nemeckej spoločnosti VCW®VITARING Biomedsystems GMbH, ktorý je čistený pod vysokým tlakom špeciálnou patentovanou technológiou, čím sa zbavuje negatívnych zložiek, ktoré by boli uvoľnené do jazierka.
Zeolity sú členmi skupiny aluminosilikátov s pevnými mikropórami známymi ako „molekulárne sito“. Termín molekulárne sito hovorí o konkrétnej vlastnosti týchto materiálov, t.z. schopnosť selektívne triediť molekuly vychádzajúce najmä z veľkosti vylučovacieho procesu. Je to zapríčinené veľmi pravidelnou štruktúrou pórov molekulárnej veľkosti. Maximálna veľkosť molekúl či iónov, ktoré môžu vojsť do pórov zeolitu je určovaná priemerov jeho pórov.
Tieto sú obvykle definované kruhovým priemerom otvoru kde napríklad termín 8kruh hovorí o uzavretom otvore zloženom z ôsmych štvorhranných usporiadaných atómov kremíka (alebo hliníka) a ôsmych atómov kyslíka. Tieto kruhy nie sú vždy dokonale symetrické a usporiadané kvôli rôznym vplyvom.
Zdroje zeolitu
Obvykle sa zeolit zvykne ťažiť v povrchových baniach. Surová ruda môže byť odhalená ťažkými povrchovými mechanizmami. Následne je ruda drvená, dehydruje sa a melie na frakcie. Zomletá ruda je triedená podľa veľkosti a balená. Producenti tiež môžu modifikovať vlastnosti zeolitu alebo ho miešať s inými materiálmi na zdokonalenie vlastností.
V súčasnosti ročná celosvetová produkcia prírodného zeolitu predstavuje okolo 4mil. ton, z toho ide na čínsky trh 2,6mil. ton, kde ho využívajú v stavebníctve a priemysle.
Využitie zeolitu pre záhradné jazierka
Zeolit sa využíva ako jedno z filtračných médií. Absorbuje z vody čpavok ktorý vylučujú ryby, fosfor a dusíkaté zlúčeniny. Avšak, kvôli vysokej príbuznosti niektorých druhov zeolitu s vápnikom, môže byť menej účinný v tvrdej vode a môže redukovať vápnik. Neutralizuje však príliš kyslú vodu v jazierkach. Pohlcuje amoniakálny dusík, ťažké kovy, niektoré organické látky, zápach z vody. Do filtra ho vkladáme v priepustných filtračných sieťkach. Je mimoriadne vhodný aj do filtračných zón plávacích biobazénov, kde plní aj funkciu na osadenie filtračných rastlín. Na 1m3 vody odporúčame minimálne 1kg zeolitu. Optimálne množstvo je 25 kg zeolitu na 5 m³ vody v jazierku. Jeho absorbčná schopnosť nebezpečných látok sa časom znižuje, avšak aj napriek tomu stále poskytuje „útočisko“ pre nitrifikačné baktérie, ktoré nám zabezpečujú biologickú filtráciu v jazierku. Je vhodné minimálne na jar, pri aktivovaní biologickej filtrácie toto prírodné médium vymeniť za nové.
Záver
Zeolit je vynikajúci na aplikáciu do jazierka, no musí byť technologicky očistený. Použitím surového zeolitu z lomu môžeme do vody jazierka dostať nebezpečné látky, ktoré zeolit absorboval v prirodzenom prostredí. Optimálne je potrebné ho 2x ročne vymeniť za nový, pretože jeho schopnosť absorbovať nebezpečné látky sa časom znižuje. V prípade záujmu o kvalitný očistený zeolit si ho môžete objednat v našom e-shope.