Témou, ktorá sa v posledných rokoch stáva čoraz viac diskutovaná medzi chovateľmi KOI je, aké pohlavie majú KOI kapre chované v ich jazierku.
Prečo je tak dôležité vedieť, či váš KOI kapor je samec alebo samica? Pre väčšinu hobby chovateľov to nie je dôležité, skrátka chcú mať zdravé a nádherné KOI kapre vo svojom záhradnom jazierku. Pohlavie však môže ovplyvniť kvalitu KOI a ich počet ktorý je možné v jazierku dlhodobo chovať.
Samcov je možné mať v jazierku viac jednoducho preto, že samice rastú rýchlejšie a do väčších rozmerov. Samce však majú obvykle intenzívnejšie a krajšie sfarbenie. Samce súčasne bývajú lacnejšie ako samice. Neznamená to však automaticky že samica vždy narastie viac ako samec a ten bude vždy krajší ako samica.
Veľkosť a rast KOI kaprov sú významne ovplyvňované prostredím v ktorom žijú – teplotou a kvalitou vody, kvalitou a kvantitou stravy atď. V skutočnosti toto zohráva oveľa väčšiu rolu v budúcom vývoji a potenciáli rastu každého KOI kapra.
KOI kapre na výstavách
Ak zvažujete chodiť s vaším KOI kaprom na výstavy, pohlavie je dôležité z hľadiska potenciálu rastu a stavby tela. Ako sa ukazuje v Anglicku, pohlavie nie je kritériom na výstave BKKS National Koi Show.
Naopak v Japonsku sa začínajú objavovať kategórie len pre samcov aby bolo možné ukázať ich výnimočné kvality a nezatienila ich tak veľkosť samíc. Na japonskej All Japan Combined Nishikigoi Show sú dve divízie:
- všeobecná s 19 variantami
- a divízia pre samce nad 50cm ktorá má 7 variet.
Skutočnosť, že kategória samcov začína na 50 cm dokazuje, že určenie pohlavia menších rýb je obtiažne a tiež že samci pod 50 cm sú dôstojní konkurenti samiciam. Pokiaľ top cenu Grand Champion väčšinou získajú samice, vyskytla sa aj výnimka – na 31st All Japan Combined Koi Show získal ocenenie samec Sanke, ktorý meral 88 cm.
Tvar tela KOI kaprov
Pri starších rybách je najnápadnejším znakom tvar tela. Ikernačky sú obvykle zaoblené a mliečňaci chudší a plochejší. Samci bývajú na skrelách na dotyk drsnejší a na hlave mávajú žltší nádych.
Prsné plutvy
Rozdiely sú aj pri veľkosti a tvare prsných plutiev. Mliečňaci ich mávajú väčšie, špicatejšie a tmavšie, naproti tomu ikernačky ich mávajú výrazne zaoblenejšie a svetlejšie.
Kloaka
Chovatelia v Japonsku sa pri určovaní pohlavia viac spoliehajú na tvar kloaky. Kloaka ikernačky je nepatrne odstávajúca či konvexná a bledo ružová, pokiaľ kloaka mliečňakov je rovná a konkávna.
Samice rastú rýchlejšie ako samci
Tu je dôvod prečo: Japonci pri rozmnožovaní KOI kaprov párujú viac samcov s jednou samicou. Robia to takto aby získali geneticky viacero variet, zvýšili imunitu potomstva a mali na výber rôzne kresby, ktoré takto vzniknú.
Ak dáte samicu s viacerými samcami dokopy, tie ju pri výtere dosť poničia. To nie je dobré, pretože pekná generačka má nevyčísliteľnú hodnotu. Aby sa tomu zabránilo, vyberali sa k samiciam menší samci. Keďže sa to takto robilo po celé generácie, nové generácie samcov boli stále menšie a menšie.