Čierne bodky nazývané shimi, ktoré sa zvyknú objavovať na KOI kaproch, sa najčastejšie vyskytujú v Európe u importovaných druhov Kohaku, Benigoi a Shusui.
Faktory ovplyvňujúce vznik nežiadúcich shimi
Čo je dôvodom, kvôli ktorému sa tieto čierne bodky na KOI kaproch objavujú? Jedným z faktorov je genetická predispozícia a náhly stres. Ďalším, veľmi dôležitým faktorom je však kvalita vody. Negatívne vplýva na ich tvorbu predovšetkým prítomnosť chlóru vo vode.
KOI kapre ako Kohaku, Sanke, Benigoi, Shiro, Hi Utsuri, ako aj ostatné, sú citlivé na kvalitu vody. Pokiaľ je tvrdosť vody príliš vysoká, čo je v našich zemepisných šírkach veľmi časté, objavujú sa na koži malé čierne bodky – šimi. Preto je mäkká voda nielen prevenciou proti ich tvorbe, ale rovnako stimuluje vývoj kvalitnej červenej (beni).
Mäkkú vodu v našich zemepisných šírkach vieme zabezpečiť reverznou osmózou, ktorá nám zabezpečí udržanie hladiny TDS do hodnoty 50 ppm, od ktorej sa začínajú shimi u KOI kaprov objavovať. Navyše, chov v mäkkej vode výrazne vplýva na kvalitný rast KOI kaprov.
KOI kapre rovnako potrebujú kyslejšiu vodu. Odporúčam pH udržiavať v hodnotách 6-7. Výborným prípravkom, ktorý prispôsobí vodu podmienkam, na ktoré sú KOI kapre zvyknuté vo svojom prirodzenom prostredí (ílovité japonské rybníky), je Biofaktor VL.
Je to extrakt z ílových sopečných podloží s absolútne unikátnym zložením minerálnych látok, ktoré sa v našich podmienkach nevyskytujú.