V prírode sa vyskytuje niekoľko druhov sladkovodných rají. Všetky patria do čeľade Potamotrygonidae. Vyskytujú sa v rieke Amazonka a v jej prítokoch. Medzi najznámejšie patria: pearl, motoro, leopoldi, itaituba, henlei, schroederi, castexi, menchacai a albino, no je ich viac ako 20 druhov. V zajatí sa často krížia medzi sebou a vznikajú tak rôzne hybridy.
Medzi najrozšírenejšie druhy sladkovodných rají chovaných v zajatí patrí druh Motoro. Je jedným z najlacnejších a najmenej náročných na chov. Na druhej strane sú vzácnejšie a drahšie druhy, ktoré sú vo voľnej prírode čoraz ohrozenejšie a ich export je kontrolovaný. Jedná sa o druhy Pearl a Leopoldi, ktorých export je obmedzený na 1.000 jedincov ročne. Navyše ich veľkosť pri exporte nemôže presiahnuť 30 cm.
Technika potrebná pre chov sladkovodných rají
Raje potrebujú veľké akvárium. Napríklad pár rají veľkosti disku 15 cm potrebuje na začiatok aspon 250 litrové akvárium. No v blízkej budúcnosti, tak ako budú rásť, budeme potrebovať akvárium väčšie. Dospelé raje potrebujú akvárium minimálne 130 cm široké. Samozrejme – čím väčšie, tým lepšie. Nezabúdajte že raja strávi 95% času pohybom na dne.
Pre ich úspešný chov je potrebný veľmi výkonný filter. Odporúčam použiť viackomorový externý biologický filter. Konvenčné tlakové filtre tiež urobia dosť práce, no nikdy nedosiahnu výsledky externého viackomorového filtra. O údržbe tlakového filtra ani hovoriť nebudem.
Raje konzumujú veľké množstvá potravy, preto je výkonná filtrácia nevyhnutná. Nezabudnite že dusičnany sú pre raje smrteľné. Preto do komory filtra umiestnujeme Resin – absorbér NO3.
V našom 320 litrovom filtri prechádza voda najskôr nerezovým štrbinovým sitom o hustote 300 mikrónov, kde sa zachytia väčšie nečistoty (kosti a koža konzumovaných rýb). Potom voda prechadza do piatich komôr, kde v každej je 50 litrov média. V prvej sivé matala matrace, v druhej biomolitan, v tretej Helix médium, vo štvrtej Sera Siporax a v piatej Crystal Bio médium, čo je spolu približne 250 litrov médií.
Sladkovodné raje majú skutočne veľký apetít. Nežerú granulované krmivo, čo môže byť finančne nákladné. Vždy je to však lacnejšie než morská akvaristika. Cez to všetko musím povedať, že nepoznám nič ladnejšie ako plávajúcu raju. Som presvedčený že sa každý nadchne týmito úžasnými rybami.
Pozor, aj sladkovodné raje sú jedovaté
Raje sú jedovaté. Na konci svojho chvosta majú jedovatý trn. Raje ho zhadzujú každých 3 až 6 mesiacov. Ak Vás raja náhodou bodne, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Raja nikdy nebodne zámerne, trn používajú na vlastnú obranu keď sa cítia ohrozené. Buďte preto opatrní pri čistení akvária, sledujte kde sa raje pohybujú. Ani odhodený trn neodporúčam chytať holými rukami. Aj pri letmom kontakte s pokožkou môžete pocítiť nevoľnosť.
Čo musíte vedieť pred tým, než utratíte dosť penazí za raje, veľké akvárium a výkonnú filtráciu?
V prvom rade musíte dosiahnuť perfektnú kvalitu vody v akváriu. Po druhé zdravá raja je vždy hladná. Zistite si u chovateľa na akú potravu sú dané jedince privyknuté, časom môžte skúšať „experimentovať“.
Samozrejme novo dovezené raje príjmajú potravu obtiažnejšie, ale obvykle behom dvoch dní žerú normálne. Raja si skladuje zásoby na základni chvosta. Pokiaľ vidíte, že kúpená raja má hrubý koreň chvosta, vydrží bez potravy bez problémov niekoľko dní, či dokonca týždňov. Menšie raje a zvyčajne raje z čerstvého importu sú veľmi svetlé.
Pri novo-importovaných rajách často vidieť kožné parazity. Preto je lepšie ich umiestniť do karanténnych nádrží. Niektoré väčšie kožné parazity je možné odstrániť mechanicky, na ostatné (vrátane vnútorných parazitov) je vhodnejšie použiť napríklad Prazikvantel.
Raje importované z Brazílie sú zvyknuté na hodnoty pH 6 a na teplotu okolo 33° C. Teplotu môžete postupne znižovať počas troch týždnov na konečných 27-28° C.
Určenie pohlavia raje je veľmi jednoduché. Samci majú pri koreni chvosta dva páriace orgány - pterygopódy, dobre viditeľné od spodku disku, najmä pri menších jedincoch. Pri dospelých jedincoch sú plne vyvinuté a viditeľné aj zhora.
Dno akvária je potrebné pokryť jemnejším kremičitým pieskom. Ja používam drť 0,4-0,8 mm. Raje obľubujú pohyb po takomto povrchu a mladšie jedince v ňom často hľadajú úkryt. Keď sa cítia ohrozené, jednoducho sa zahrabú. Na dne akvária je vhodné nechať čo najviac voľného miesta. Samozrejme, môžete na dno umiestniť pár kameňov či väčší koreň pre dekoráciu.
Raje milujú veľa kyslíka. Je vhodné použiť väčšie vzduchovacie disky. V našich nádržiach sú disky napojené na generátor ozónu, ktorý dodá do vody podstatne viac kyslíka ako obyčajný vzduchovací motorček.
Zabezpečte pre svoje raje kvalitnú a pestrú potravu
Raje hľadajú potravu tak, že fúkajú do piesku. Aby ste mali veľké a zdravé raje, musíte im zabezpečiť kvalitnú, vyváženú a pestrú stravu. Neexistujú však granule, ktoré by poskytli takúto stravu.
Nitenky (tubifex) obľubujú najmä mladé raje. Sú veľmi výživné a najmä pri novoimportovaných jedincoch je to často jediné krmivo, s ktorým uspejeme.
Patentky, larvy pakomára, predstavujú lacné a zdravé jedlo, no niektoré raje odmietajú mrazené patentky. Pamätajte, že pokiaľ skrmujete živé patentky, dajte ich len toľko, koľko raje stihnú skonzumovať. Inak môžete mať plnú izbu komárov behom pár dní.
Artémie (žiabronôžku soľnú) majú radi mladé raje, no tieto vodné kôrovce sú príjemným spestrením aj pre dospelých jedincov.
Dážďovky sú rovnako výživné a použiteľné pri väčších jedincoch a sú lacné. Raje ich skutočne milujú. Sú zdrojom proteínov, minerálov a majú vysokú nutričnú hodnotu. Kŕmenie dážďovkami poskytuje príležitosť dopliť jedálniček rají o vitamíny. Do injekčnej striekačky naberieme vhodné vitamíny a ihlou ich vstriekneme do dážďovky tesne pred kŕmením.
Krevetky sú veľmi kvalitným krmivom, na ktoré však treba raje privyknúť. Keď sa však naučia ich konzumovať, žerú ich bez problémov. Krevetky podporujú kvalitné vyfarbenie rají.
Raje milujú živé rybky. U niektorých akvaristov môžete zakúpiť zdravé rybky, ktoré však nie sú vhodné na predaj, pretože majú zdeformovanú chrbticu alebo plutvy. Ja naše raje kŕmim mrazeným pstruhom, lososom a stynkami. Je to relatívne drahé krmivo, no oproti kupovaným nitenkám, patentkám či živým rybkám je to stále lacnejšie. Raje mäso z lososa milujú a je to pre nich zdroj mimoriadne kvalitnej výživy.
Slávky sú veľmi dobré krmivo pre dospelé raje. Menším jednicom ich môžete rozkrájať. Vo voľnej prírode raje rozdrvia lastúru silnými čeľusťami a svalovinu zožerú.
V prípade, že máte záujem o kúpu sladkovodných rají, prezrite si našu ponuku, alebo nás kontaktujte.