Začiatkom mája, kedy v Japonsku prebieha sviatok nazývaný „zlatý týždeň“ začína pre KOI kapry sezóna rozmnožovania. KOI kapre by za normálnych okolností pri celoročnom chove vonku boli pripravené na výter o mesiac neskôr, no vďaka zimným chovniam sú generačné ryby, v Japonsku nazývané „Oyagoi“, v skvelej forme a pripravené na výter.
Zimné ustajnenie ikernačiek pomôže ikrám skôr dozrieť. V tomto období sú síce denné teploty v jazierku okolo 20° C, no v noci je chladnejšie. Teplejšie noci sú naopak spúšťačom prirodzeného procesu výteru.
KOI kapor disponuje tajomnou schopnosťou odhadnúť správny termín pre rozmnožovanie. Zvyčajne sú v noci ledva aktívne, no v čase rozmnožovania rastie ich nočná aktivita.
Počas májovej návštevy Japonska som strávil istý čas na KOI farme a mal som tak možnosť sledovať proces výteru. Chovateľ umiestnil dve ikernačky a šesť mliečňákov do chovne s niekoľkými kubíkami vody. Chovňa bola predelená sieťou s veľmi jemnou sieťovinou bez vytieracích kartáčov. Počas nasledujúcich 24 hodín mal vždy niekto nočnú stráž pri chovni napriek tomu, že pravdepodobnosť spontánneho výteru počas denného svetla bola minimálna.
Ako bolo spomenuté skôr, predstavenie zvyčajne začína okolo polnoci pri svetle mesiaca. Akonáhle sa prejavia prvé známky uvoľňovania ikier, mliečňaci sa vylovia. Ikernačky sa ponechajú samé aby ikry dosiahli bod výteru.
Neskôr sa aj ikernačky odlovia a uspia anestetikom (na moje prekvapenie dosť silno) napriek tomu, že proces vytlačenia ikier je dosť rýchly. Ikernačka sa umyje, sterilizujú sa gonády a KOI kapor sa zabalí do mokrého ručníka. To zabezpečí ochranu ikier pred infekciou, baktériami a plesňami.
Bez stresu
Chovateľ ikernačku otočí rýchlym pohybom. Pod ňou už je nádoba do ktorej vyprázdni jej ikry. Váha ikernačky ktorá je rozložená na ručníku ktorý držia dvaja ľudia vytvára dostatočný tlak na brucho aby samovoľne uvoľnila ikry konštantným prúdom.
Umelo vytváraný tlak na brucho by vytvoril nadmerný stres na ryby, čo nie je nevyhnutné. Bezpečnosť ikernačky je prioritou. Ikernačka na fotografii merala 94 cm. Vyprodukovala približne kilogram ikier, čo predstavuje prinajmenšom 400 tisíc ikier.
Po výtere bola vrátená do vody aby sa prebrala z anestézy. Bol som príjemne prekvapený, keď som ju videl normálne plávať v chovni už za pár minút. Vlastne sa začala hneď kŕmiť ikrami ktoré spontánne vypustila v jazierku na začiatku výteru.
Úloha mliečňaka
Teraz ku samcom. Pri odchove cítim dôraz kladený na samice, pritom sa často znevažuje rola samca. No sú to práve samci, ktorí prinášajú do procesu rozmnožovania najmä kvalitu kresby potomstva.
Kvôli tejto skutočnosti chovateľ vybral zo štyroch samcov Sanke len jedného. To ma prekvapilo, ale keď som sa ho opýtal prečo, povedal že je to kvôli konkrétnym mimoriadnym znakom sumi a kresbe ktorú chovateľ predpokladá v budúcnosti.
Naproti tomu následne pri výtere Kohaku chovateľ použil troch samcov. Je to obvyklé použiť dvoch-troch mliečňakov. Každý bol uspaný, kloaka riadne dezinfikovaná a mlieč bol odobratý injekčnou striekačkou.
Každý samec vyprodukoval okolo 7-10 ml mlieča. Potom bola každá striekačka prezretá pod mikroskopom kvôli prevereniu kvality mlieča, množstva spermií ich pohyblivosti. Potom boli ikry a mlieč spojené a bol pridaný roztok ktorý zníži lepkavosť ikier.
Ikry sa jemne miešajú, aby sa oplodnili mliečom. Mixovanie trvá zhruba 30 sekúnd, aby sa uistili, že sa ikry dostanú do čo najlepšieho kontaktu.
Potom boli rozsypané na vytieracie kartáče. Je to trochu drsné, ale ikry sa prichytia veľmi ľahko. Asi po piatich minútach sa kartáče umiestnia do chovne s jemnou sieťkou. Ikry sa oplodnia a čakajú na vyliahnutie. Na 6 kartáčov bolo vyliatych 400 tisíc ikier.
Celý tento proces umelého výteru zabral u jedného chovného páru od jednej do dvoch hodín. Po 4 až 5 dňoch sa ikry vyliahli a plôdik po 14 dňoch meria 15-20 milimetrov.
Neskôr v lete sa plôdik triedi. Zvyčajne po triedení ostane jedno percento plôdika z pôvodne vyliahnutého počtu. Ten sa nechá rásť v prírodných rybníkoch do nasledujúceho októbra.
Zušľachťovanie kvality KOI kaprov
Cieľom chovateľov je odchovať KOI kapre s vynikajúcim rastom, dobrou stavbou tela a nádhernými vzormi. Chovatelia sa stále zameriavajú na zvyšovanie kvality chovných rýb.
Základný prístup je používať pri rozmnožovaní rovnakú chovnú ikernačku s mliečňakom iba raz. Je to kvôli tomu aby sa zakaždým vytvorila nová krvná línia. Zaručí sa tak kvalitná rôznorodá krvná línia a rôznorodá kresba budúcich generácií nishikigoi.