Jazierková fólia je dôležitou súčasťou záhradného jazierka. Jej výberu, vhodnosti druhu a typu fólie je vhodné venovať veľkú pozornosť. Ušetríte si tak veľa problémov a nepríjemností v budúcnosti.
V princípe existujú štyri druhy jazierkovej fólie. Najbežnejšia je PVC fólia, najkvalitnejšia je kaučuková fólia, menej používaná je tekutá fólia a kamienková fólia sa používa na estetické dokončenie záhradného jazierka.
Tieto druhy jazierkových fólií sa líšia svojimi vlastnosťami, spôsobom použitia, vhodnosťou aplikácie, spôsobom a obtiažnosťou položenia, trvanlivosťou a samozrejme cenou.
Jazierková fólia z PVC
Najpoužívanejšia a cenovo najdostupnejšia je jazierková PVC fólia. Zvyčajne je dostupná v hrúbkach od 0.5 do 1.5 mm. Tento druh jazierkovej fólie nie je pružný. Po dlhšom čase je pomerne obtiažne opraviť prípadné diery, nakoľko sa stáva krehkou a lámavou.
Je síce UV rezistentná, no pri vystavení priamemu slnku, napríklad na brehoch, skrehne a má tendenciu praskať. Preto sa brehy jazierka vybudovaného z PVC fólie často prekryjú kamienkovou fóliou, ktorá okrem estetickej stránky ochráni PVC fóliu pred slnečným žiarením.
Jednou z mála výhod PVC fólie je jej dostupnosť v rôznych farebných prevedeniach – od klasickej čiernej, cez olivovo zelenú, po modrú, ktorá je vhodná skôr do klasických bazénov.
Kaučuková jazierková fólia
Najkvalitnejšia fólia do jazierka je kaučuková EPDM fólia. Jej hlavnou prednosťou oproti všetkým ostatným druhom fólií je jej neprekonateľná 300% rozťažnosť. Je trvalo pružná do teploty -45 °C, a je preto odolná voči poškodeniu aj v zimných mesiacoch.
Väčšinou je dostupná v hrúbke 1.02 mm, ktorá s rezervou stačí pre väčšinu bežných záhradných jazierok a biobazénov. Pre veľké zavlažovacie nádrže a jazerá sa používa v hrúbke 1,50 mm. Fólia sa dodáva v šírkach 3.05, 6.10, 9.15, 12.20 a 15.25 metra a dĺžke do 30.5 metra.
Kaučukovú fóliu je možné spájať lepením za pomoci špeciálnej EPDM pásky. Výhodou je, že túto fóliu môžeme lepiť aj po rokoch, pretože si zachováva svoje vlastnosti ako pružnosť po dlhý čas (výrobca garantuje až 30 rokov).
Nevýhodou EPDM fólie je jej zhruba o 50 % vyššia cena v porovnaní s PVC fóliou a fakt, že sa vyrába len v čiernej farbe. Ak preto túžite po farebnej fólii, musíte siahnuť po PVC alebo tekutej fólii.
Tekutá jazierková fólia
Pri komplikovaných tvaroch jazierka postaveného z betónu či betónových tvárnic je často jedinou možnosťou hydroizolácie tekutá jazierková fólia.
Medzi výhody tekutej fólie patrí jej jednoduchá aplikácia, ktorú zvládne každý svojpomocne. Pri stavbe jazierka či biobazénu nie ste obmedzení tvarom a zároveň nevznikajú nepekné záhyby ako pri klasických fóliách. Nepochybnou výhodou je aj dostupnosť farebných prevedení – od čiernej a sivej, cez modrú, zelenú a červenú, až po priesvitnú.
Hlavnou nevýhodou pri aplikácii tekutej jazierkovej fólie je náročnosť prípravy podkladu. Najnáročnejšie je splnenie požiadavky na povrch, na ktorý ju budeme nanášať. Musí totiž obsahovať zostatkovú vlhkosť do 4 %, čo je pomerne obtiažne dosiahnuť pri betónových podkladoch.
Kvalitnejšie tekuté fólie však umožňujú použiť tzv. „humidity primer“ a aplikovať ju tak aj na vlhkejší podklad. Povrch musí byť samozrejme čistý – hladký, bez prachu a nečistôt. Tekutá jazierková fólia tvorí jemnú vrstvu, a preto neprekryje prípadné nerovnosti podkladu.
Kamienková jazierková fólia
Pre estetické zakončenie brehov jazierka je najvhodnejšia kamienková jazierková fólia. Je to vlastne klasická PVC fólia hrúbky 0.5 mm, na ktorej sú nalepené drobné kamienky oblých tvarov. Väčšinou sa jedná o dunajský štrk menšej frakcie.
Kamienková fólia je veľmi pekná a dobre sa s ňou pracuje. Jej nevýhodou je, že niektoré kamienky sa zvyknú časom uvoľniť a ak je kamienková fólia ponorená vo vode, rady sa na nej uchytia vláknité riasy a je pomerne obtiažne ich z nej uvoľniť bez jej poškodenia.
Geotextília pod jazierkovú fóliu
Geotextília (ochranné rúno) je materiál, ktorý je vhodné použiť ako podklad pod PVC, tak aj pod kaučukovú fóliu. Ochráni fólie pred poškodením drobnými kamienkami, ktoré zostanú v pôde. Rovnako ich ochráni pred prerazením koreňmi stromov a okrasných tráv.
Pod kaučukovou fóliou tiež plní funkciu vyrovnania podkladu. Pretože EPDM fólia je veľmi pružná, tlak vody ju natlačí na steny jazierka, a tak by na nej bolo vidieť každú hrudku zeme, každý kamienok či nerovnosť.
Cena geotextílie sa odvíja od jej hrúbky a hustoty, avšak aj pri tých najkvalitnejších sa jedná o zlomok ceny samotnej jazierkovej fólie. Preto by ste mali geotextíliu položiť pod fóliu, aj keď ju navonok nevidno. Investícia sa vám určite vráti.
Záver
Výber jazierkovej fólie je potrebné zvážiť veľmi dôkladne. Je rozumné investovať do kvalitnejšej fólie už na začiatku, pretože oprava či celková výmena fólie v budúcnosti v už zabehnutom jazierku s rybami a dokončenými okolitými úpravami môže byť nielen stresujúca, ale aj veľmi komplikovaná a finančne náročná.