Dnes je jesenná rovnodennosť a je tak čas myslieť na jesennú údržbu jazierka a pripraviť ho na zimu. Nočné teploty klesajú, takže lístie mení farby a pomaly opadáva. Hnednúce lístie vodných rastlín odstráňte čo najskôr. Najmä plávajúce rastliny ako vodné hyacinty či vodná kapusta umierajú s prvými mrazmi. Ak ich chcete zachovať, odoberte ich pár do vedra a uschovajte napríklad v pivnici či garáži aby nezamrzli.
Filter čistite častejšie, pretože pri nižších teplotách vody klesá aj aktivita nitrifikačných baktérií, pričom vďaka napadanému lístiu a odumierajúcim vodným rastlinám narastá záťaž na biologický filter. Tu veľmi pomôžu špeciálne zimné baktérie, ktoré zabezpečia biologickú aktivitu dokonca pri teplote pod 4°C.
Väčšina rýb znižuje svoju aktivitu ako postupne teplota vody klesá (netýka sa to jeseterov, ktorí vyžadujú kŕmenie aj počas tuhej zimy). Ryby majú v tomto období najväčšiu váhu a sú v najlepšej kondícii, aby prečkali zimu. Kŕmiť odporúčam častejšie, v menších dávkach krmivom určeným do chladnejšej vody najmä počas slnečných jesenných dní.
Jeseň je tiež obdobím, kedy parazity opätovne začínajú útočiť – postupne ako sa znižuje imunitný systém rýb. Neznamená to že treba hneď použiť lieky, len je potrebné ryby viac sledovať, aby ste mohli zasiahnuť včas, ak to bude potrebné.
Kvalita vody by v tomto období mala byť stále dobrá, otestujte ju aby ste sa uistili. Postupne sa zvyšuje aj obsah kyslíka vo vode tak, ako klesá teplota. Okysličovací prístroj je vhodné nechať zapnutý, no vyústenie bubliniek je vhodnejšie premiestniť do plytšej zóny jazierka, aby sa voda neochladzovala od dna.
Stále je však množstvo času užiť si svoje záhradné jazierko a ryby v ňom, než príde zima a hladinu pokryje ľad.